INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Rachela Kryszpinowa (z domu Brzostowska)      Bartoszewski, Ferdynand - Phaenomenon szczęsliwe lew y słonce złączone (...) - w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie - sygn.: SD XVII.4.283 - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl - rubrykacja iPSB.

Rachela Kryszpinowa (z domu Brzostowska)  

 
 
2 poł. XVII w. - po 1712
Biogram został opublikowany w 1970 r. w XV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kryszpinowa z Brzostowskich Rachela (zm. po 1712), wojewodzina witebska. Córka Jana Władysława Brzostowskiego (zob.), i Konstancji Mleczko, starościanki żmudzkiej. W r. 1692 poślubiła Andrzeja Kazimierza Kryszpina (zob.), od r. 1695 wojewodę witebskiego, jednego z przywódców stronnictwa dworskiego na Litwie. Do stronnictwa tego należał również stryj K-ej, Konstanty Kazimierz Brzostowski, biskup wileński. W ostatnich latach panowania Jana III należała wraz z mężem do stronnictwa francuskiego i w styczniu 1695 r. porozumiewała się z posłem francuskim za pośrednictwem dworzanina królewskiego Kochanowicza. Brała pieniądze od posła francuskiego za popieranie interesów francuskich w Polsce.

W r. 1704 K. utraciła męża, lecz odgrywała nadal dużą rolę polityczną. Anonimowa «kroniczka litewska», powstała w otoczeniu hetmana Michała Wiśniowieckiego, charakteryzuje ją jako «damę wielkiego rozumu, ale i niemniejszej fakcji». W l. 1706–8 przebywała w Tylży w Prusach, odwiedzała jednak, po pogodzeniu się Kryszpinów ze stronnictwem Leszczyńskiego, Wilno i Sapiehów w Kosowie. Opiekowała się córkami Marcina Kryszpina, kasztelana trockiego (zob.), a po bitwie pod Połtawą i udaniu się obu synów Marcina: Jerzego Hieronima (zob.) i Kazimierza (zob.), na emigrację była łącznikiem między nimi i krajem. W r. 1712 wydała jedyną córkę Konstancję, dziedziczkę dóbr Raudań, za Kazimierza Krzysztofa Pakosza, starostę rzeczyckiego i chorążego nadwornego lit. Utrzymywała wraz z córką Konstancją Pakoszową bliskie kontakty z Załuskimi.

 

Boniecki; Żychliński, III 17; – Bartoszewicz J., w: Księga świata, W. 1856 s. 267; Feldman J., Polska w dobie wojny północnej (1704–1709), Kr. 1925, s. 248–9; – Zawisza K., Pamiętniki, Wyd. J. Bartoszewicz, W. 1862 s. 125–30, 139, 141; – AGAD; Zbiór z Muz. Narod. poz. 279.

Tadeusz Wasilewski

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

  więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.